Meslekî ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunlarını İzleme Portalı
Mezun Girişi
Kullanıcı Adı (T.C Kimlik No)
Şifre
İşveren Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
Okul Girişi

İl MEM Girişi

Site İstatistikleri
Kayıtlı Mezun Sayısı: 78695
Kayıtlı İşveren Sayısı: 10468
> MESLEKÎ ve TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MEZUN OLAN ÜNLÜLER
UnvanAd SoyadMezun Olduğu Okul/Alan/YılHakkında
Avrupa Birliği BakanıÖmer ÇELİKAdana Seyhan Şehit Bora Süelkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI - 1986)1968 yılında Adana'da dünyaya geldi. Adana Motor Teknik Lisesi'nden sonra Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu, ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisansını tamamladı.22, 23, 24. ve 26. dönem Adana milletvekili olarak TBMM'de yer aldı. 24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirildi. 65. hükümette ise Avrupa Birliği Bakanı olmuştur.
Başbakanlık Eski MüsteşarıKemal MADENOĞLUSeydişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (ELEKTRİK- ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI - 1981)Başbakanlık Eski Müsteşarı, Halen Dünya Ticaret Örgütü Daimi Temsilcisi olarak görev yapmaktadır.
Türk Hava Kuvvetleri Eski KomutanıAbidin ÜNALMehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (KİMYA TEKNOLOJİSİ ALANI - 1972)1968 yılında katıldığı Ankara Kimya Teknisyen Okulu'ndan 1972 yılında mezun oldu ve aynı yıl Hava Harp Okulu'na girdi. 30 Ağustos 1975 tarihinde Hava Harp Okulu'ndan Teğmen rütbesiyle mezun oldu.1982 yılında katıldığı Hava Harp Akademisi'nden 1984 yılında mezun oldu. 30 Ağustos 2000 tarihinde Tuğgeneral rütbesine terfi etti.2004 tarihinde Tümgeneral rütbesine terfi etti.2006 yılı General atamalarıyla Hava Harp Okulu Komutanlığına atandı.2008 yılında Korgeneral rütbesine terfi ederek Genelkurmay ATASE ve Denetleme Başkanlığı görevine atandı. 2011 yılı general atamalarıyla Eskişehir 1.Hava Kuvveti Komutanı olarak atandı.2014 yılı Yüksek Askeri Şura Kararları ile Orgeneral rütbesine terfi etti ve 7 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı olarak atandı.2015 Yüksek Askerî Şura Kararları ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandı.
Gazi Üni. Müh. ve Mim.Fak. Eski DekanıHüsnü CANMimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ALANI - 1963)(Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Eski Dekanı, Türkiye Voleybol Federasyonu Eski Başkanı vd.) Ankara Yapı Meslek Lisesi Yapı Bölümününden 1963 Yılında mezun olduktan sonra, Yüksek Teknik Öğr. İnşaat Bölümü (Lisans Diploma) 1967, A.D.M.M. Akademisi İnşaat Mühendisi (Lisans Dip.) 1974, Tulane University Inşaat Yüksek Mühendisi New Orleans, U.S.A. (Y. Lisans Diploma.) 1977, A.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Doktora 1983,G.Ü.M.M. Fakültesi Yapı Anabilim Dalında Yrd.Doç. 1984, Inşaat Müh. Bölümü Doçent, 1991, Profesör, 1997.
Ankara Mamak Belediye BaşkanıMesut AKGÜLAbidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI - 1990)Ankara Abidinpaşa Endüstri Meslek Lisesi Makine Bölümü Mezunu Meslek lisesinde edindiği bilgilerden günlük hayatta da istifade ediyorum meslek lisesinin benim için büyük önemi var. Belediyecilikte başarımı meslek lisesine borçluyum. Meslek altın bir bileziktir. Başarının anahtarı da çalışmaktır. Gelişen teknolojiyi takip edin. İşinizi iyi öğrenin, iyi çalışın. Meslek liseli olmak ayrıcalıktır.
Türk Sanat Müziği SanatçısıZekai TUNCAYıldırım Beyazıt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI - 1975)Ankara Yıldırım Beyazıt Endüstri Meslek Lisesi Tesviye Bölümü Mezunuyum. 11 yaşında Orta Sanat Okulunda başladığım Meslekî eğitim bana hayatı pratikleştirmeyi kazandırdı
Çevre ve Şehircilik Eski Bakanıİdris GÜLLÜCEHaydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI - 1968)Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı, Tuzla Belediyesi Eski Başkanı İdris Güllüce, mezun olduğu Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesini (Haydarpaşa Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi) ziyaretinde öğrencilere yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi; Bu okulun 1967-1968 dönemi mezunuyum. Ortaokulu da bu okulda okudum, liseyi de. O zamanlar öyleydi. Ortaokul ve lise aynı okulda okunurdu. Ben ekonomisi iyi olmayan ailenin çocuğuyum. İmkânlarımız yoktu. Eğer ben bu okuldan mezun olmamış olsaydım, ben üniversite okuyamazdım, yüksek mühendis olamazdım, belediye başkanı olamazdım. Bu okulun sayesinde oldu bunların hepsi bunu bilin. Elimde bir tornavida ve penseyle karnımı doyuracak bir ayakkabı alacak, servis parasını minibüs parasını çıkartacak bir iş yapıyordum. Kendimi kurtarıyordum. Şu an okuduğunuz okulun bana büyük bir mayası vardır. Türkiye kendi elektrik anahtarını bile üretemiyordu. Ama şu an kendi gemilerini, helikopterini üretiyor? dedi.
İşadamıDurmuş KATERAbidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI - 1986)Kater Makina Sanayi Sahibi
Milli Güreşçi, Eski MilletvekiliHamza YERLİKAYATürközü Oğuzhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI - 1993)Olimpiyat Şampiyonu Milli Güreşçi, Eski Milletvekili, Cumhurbaşkanı başdanışmanı
ProfesörAdem KURTSungurlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (METAL TEKNOLOJİSİ ALANI - 1977)Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
Bursa Büyükşehir Eski Belediye BaşkanıRecep ALTEPETophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI - 2016)1959´da Bursa´da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa´da tamamladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü´nü bitiren Recep Altepe, 1983 yılında kendi işini kurarak kalorifer, buhar kazanı imalatı, ısıtma-soğutma tesisatı ve proje işleri yaptı.
1234